Suomen Grosspitz ry on kaikkien rodusta kiinnostuneiden yhdistys

"Suomen Grosspitz ry  toimii valtakunnallisesti ja sen tarkoituksena on tehdä grosspitz-koirarotua tunnetuksi, tuoda rodusta kiinnostuneet ihmiset yhteen ja edistää rodun harrastus-, kasvatus- ja jalostustoimintaa. Yhdistys toteuttaa tarkoitustaan harjoittamalla mm. tiedotustoimintaa ja edistämällä yhteistyötä kasvattajien ja rotua harrastavien välillä. Yhdistys voi järjestää tapahtumia, koulutusta ja harjoittaa toiminnan tukemiseksi varojen hankintaa. Yhdistys seuraa kenneltoiminnan kehitystä niin kotimaassa kuin ulkomaillakin, etenkin edustamansa rodun osalta, ja voi tehdä alan kehittämistä koskevia aloitteita."

Yhdistys on perustettu 2021 ja rekisteröity. Se on lisäksi Suomen Seurakoirayhdistyksen ja Suomen Kennelliiton sekä Helsingin Seudun Kennelpiirin jäsen. Jos olet kiinnostunut grosspitz-rodusta suosittelen liittymään  yhdistyksen jäseneksi. Jatkossa on tiedossa mm. jäsenistölle omaa sisältöä erillisen jäsensivuston kautta. Yhdistyksen tavoitteena on auttaa rodusta kiinnostuneita ja neuvoa esim. tuontien kanssa.  Yhdistyksen verkkosivusto on vielä kesken, mutta tietoa löytyy julkiselta Facebook -sivulta osoitteesta https://www.facebook.com/GrosspitzRy  ja yhdistyssäännöt ja jäsenhakemuksen löydät täältä https://suomengrosspitz.yhdistysavain.fi/

 

Translate »